Podatek od wyjścia
Streszczenie
Podatek od wyjścia (ang. exit tax) obciąża podatników w przypadku opuszczenia kraju rezydencji (emigracji). Może być nałożony zarówno na osoby fizyczne, jak i prawne. W tym przypadku przyjmuje się fikcję, że podatnik zbywa swój majątek i w związku z tym jest zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu zysku ze zbycia składników majątku. Podatek od wyjścia stanowi jeden z rodzajów obciążeń emigracyjnych. Nie jest to de facto odrębny podatek, lecz szczególna konstrukcja wprowadzana najczęściej do systemu opodatkowania dochodów podatników. Wyróżnia się ogólny podatek od wyjścia i ograniczony podatek od wyjścia.
Rozprawa doktorska zmierzała przede wszystkim do:
1) ustalenia celów wprowadzania podatku od wyjścia;
2) zbadania, czy przepisy wprowadzające podatek od wyjścia są zgodne z prawem UE oraz w konsekwencji wskazanie, jakiego rodzaju regulacje dotyczące tego podatku nie naruszają przepisów tego prawa;
3) sformułowania postulatów zmiany konwencji modelowych będących wzorcami dla umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz praktyki traktatowej państw, w których obowiązuje omawiany podatek;
4) ustalenia relacji pomiędzy regulacją dotyczącą podatku od wyjścia a przepisami polskiej Konstytucji;
Celem rozprawy nie było jednoznaczne rozstrzygnięcie, czy podatek od wyjścia powinien być wprowadzony w Polsce. Decyzja co do przyjęcia tego rozwiązania powinna być poprzedzona badaniami ekonomicznymi, zmierzającymi do zbadania zjawiska emigracji motywowanej względami podatkowymi oraz w ogólności skali utraty wpływów budżetowych w związku ze zmianą rezydencji podatkowej przez podatników. Wprowadzenie podatku od wyjścia będzie uzależnione od decyzji politycznej, która będzie wyrazem przyjętej strategii podatkowej.
W przypadku podjęcia takiej decyzji istotne jest wskazanie uwarunkowań, jakim powinno odpowiadać uregulowanie dotyczące tego podatku. W związku z tym cel główny rozprawy zmierza do zaproponowania ram regulacji dotyczącej podatku od wyjścia, która realizowałaby cele i założenia tego unormowania i byłaby zgodna z prawem UE oraz Konstytucją.