Dobre praktyki i standardy z obszaru technologii informatycznych w procesach zarządzania transformacją cyfrową w organizacji
Streszczenie
Celem głównym pracy jest przedstawienie w ujęciu teoretycznym, poznawczym i aplikacyjnym dobrych praktyk i standardów IT wspierających transformację cyfrową przedsiębiorstwa. W badaniu na szeroką skalę wykorzystano studia przypadków oraz podejście do badań ukierunkowane na projektowanie.
Przeprowadzone analizy dostarczyły odpowiedzi na pytania o dobre praktyki i standardy IT stosowane podczas projektów związanych z transformacją cyfrową organizacji, sposób ich wykorzystania, ryzyka i zagrożenia temu towarzyszące, a także związane z tym kluczowe czynniki sukcesu. W badaniu zaproponowano dwa artefakty (zestaw dobrych praktyk i standardów IT możliwych do zastosowania w ramach transformacji cyfrowej organizacji oraz wytyczne dotyczące stosowania przez organizacje dobrych praktyk i standardów IT w ramach przedsięwzięć transformacji cyfrowej) oraz zweryfikowano ich zastosowanie w wybranych organizacjach. Ocena wyników została przeprowadzona w oparciu o opinie ekspertów, analizę danych pochodzącą z systemów IT obu organizacji oraz wywiady pogłębione.
Przeprowadzone badanie potwierdziło istotę problemu, ale wskazało również na wysoki poziom subiektywizmu oceny zaproponowanych przez autora artefaktów. Może to świadczyć o dużej zależności stosowanych kryteriów od indywidualnych doświadczeń ekspertów lub o równoważnym znaczeniu poszczególnych kryteriów. W części poświęconej analizie danych pochodzących z systemów IT badanie potwierdziło skuteczność zastosowanych dobrych praktyk IT. Wywiady pogłębione z kolei wskazały na wiodącą rolę włączającego i angażującego przywództwa oraz kultury organizacyjnej w przedsięwzięciach transformacji cyfrowej organizacji.
W wyniku przeprowadzonej analizy autor zarekomendował kontynuację badań w obszarach związanych z poszukiwaniem ograniczeń w stosowaniu dobrych praktyk i standardów IT, włączającym przywództwem i świadomością liderów odnośnie do potencjału i sposobu wykorzystywania dobrych praktyk, a także nad szczegółową definicją problemu.
Z tą pozycją powiązane są następujące pliki licencyjne: