Pospolite nazwy osobowe w "Kronice..." M.Stryjkowskiego na tle słowiańskim (studium leksykalno-słowotwórcze)
Abstract
Celem rozprawy jest analiza semantyczna i formalno-słowotwórcza PNO (pospolitych nazw osobowych) w polskim zabytku XVI-wiecznym oraz porównanie niektórych z tych nazw pod względem cech leksykalnych i budowy słowotwórczej w wybranych językach słowiańskich. Do głównych zadań pracy należy ekscerpcja PNO z analizowanego zabytku, morfologiczna i leksykalna klasyfikacja PNO, porównanie właściwości leksykalnych i słowotwórczych wybranych PNO w różnych językach słowiańskich. Za materiał źródłowy posłużyła „Kronika Polska, Litewska, Żmudzka i Wszystkiej Rusi…” M.Stryjkowskiego, 1582r.
Klasyfikacji leksykologicznej PNO „Kroniki…” dokonano na podstawie teorii pól leksykalnych. Model klasyfikacji pól leksykalnych został zapożyczony z koncepcji A.Markowskiego i E.Kwapień.
Analiza słowotwórcza PNO pomogła wskazać bogactwo technik derywacyjnych w obrębie poszczególnych kategorii słowotwórczych.
Ostatnia część pracy została poświęcona analizie porównawczej niektórych grup semantycznych PNO „Kroniki…” oraz najliczniejszych kategorii i typów słowotwórczych. W wyniku tak zaplanowanego opisu wskazano najistotniejsze cechy analizowanych polskich XVI-wiecznych PNO w zakresie semantyki i budowy morfologicznej na tle słowiańskim.
The following license files are associated with this item: