Tożsamość i wizerunek dużego miasta wobec międzynarodowej mobilności osób dobrze wykształconych. Przykład Łodzi w oczach studentów łódzkich uczelni
Date
2011Metadata
Show full item recordAbstract
Współczesne miasta cechuje coraz większa podatność na zjawiska zachodzące w ich bliższym i dalszym otoczeniu. Największe znaczenie wydaje się mieć zjawisko globalizacji Gospodarki, a przede wszystkim zwiększona mobilność kapitału oraz ludzi. Miasta zaczy-nają konkurować o przyciągnięcie czynników najbardziej atrakcyjnych z punktu widzenia ich rozwoju. Do takich czynników należy zaliczyć między innymi kapitał ludzki, uosabiany w grupie osób najlepiej wykształconych i najbardziej kreatywnych. Innymi słowy, miasta konkurują, niemal bezpośrednio, o kapitał ludzki, a współcześnie o ich konkurencyjności decydują czynniki niepowtarzalne dla konkretnych miejsc – przywiązanie do miasta, zaufa-nie, specyficzna historia, architektura, tożsamość, marka i wizerunek.
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników dwóch edycji badań marketingowych poświęconych wizerunkowi i tożsamości Łodzi, przeprowadzonych w odstępie czterech lat wśród studentów największych łódzkich uczelni publicznych. W artykule zaprezentowano jak bardzo studenci oraz przyszli absolwenci, jako jedna z najbardziej mobilnych grup społecznych, utożsamiają się z miejscem swojego studiowania, jakie elementy łódzkiej przestrzeni wpływają na ich miejską tożsamość oraz jak tożsamość i wizerunek Łodzi warunkują ich decyzje o pozostaniu lub opuszczeniu miasta po zakończeniu studiów.
Collections