Językowy barometr Łodzi 2021 (dataset)
Date
2022-10Author
Grzeszczakowska-Pawlikowska, Beata
Stawikowska-Marcinkowska, Agnieszka
Makowski, Jacek
Metadata
Show full item recordAbstract
Realizowany od 2014 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego „Językowy barometr Łodzi” to badanie o długofalowym charakterze jako odpowiedź na wyzwania trzeciej misji uczelni wyższych. Celem badania jest gromadzenie, analiza, porównywanie i wymiana danych dotyczących języków obcych i specjalistycznych na trzech płaszczyznach.
Pracodawcy. Pierwsza z nich to rynek pracy i związana z nim ocena aktualnego zatrudnienia oraz przyszłego zapotrzebowania na kandydatów ze znajomością języków obcych ze strony pracodawców, pożądana znajomość języków obcych i specjalistycznych w miejscu pracy, obszary zastosowań i najczęściej wymagane sprawności językowe, wymogi dotyczące kompetencji miękkich itp.
Uniwersytet. Drugą płaszczyznę stanowią uczelnie wyższe, a więc ocena stanu badań nad nauczaniem języków obcych i specjalistycznych w nauczaniu akademickim, oferta uczelni w zakresie kierunków studiów neofilologicznych tworzonych na potrzeby i/lub we współpracy z rynkiem pracy itp.
Studenci. Trzeci obszar badań stanowią studenci oraz kandydaci na studia wyższe, w szczególności identyfikacja zasobów językowych wśród młodzieży szkół średnich oraz studentów w kontekście zapotrzebowania lokalnego rynku pracy, czynniki zewnętrzne kształtujące znajomość języków obcych kandydatów na studia wyższe itp.
Collections
The following license files are associated with this item: