Kobiety w Trzeciej Rzeszy - obraz ideologicznego wzorca i społecznej praktyki w pamiętnikach i dziennikach mieszkanek nazistowskich Niemiec (1933-1945)
Abstract
Dysertacja składa się ze wstępu, ośmiu rozdziałów, zakończenia i bibliografii. Pierwszy, wprowadzający rozdział opisuje sytuację Niemek w latach 1848-1933. Jest on podzielony na trzy części. W pierwszym podrozdziale skupiono się na okresie od Wiosny Ludów do początku I wojny światowej i ukazano drogę kobiet do emancypacji, z uwzględnieniem walki o prawo wyborcze, dostęp do edukacji i możliwości podjęcia pracy zarobkowej. Drugi podrozdział dotyczy życia kobiet w czasie I wojny światowej. Trzeci opisuje przemiany zachodzące w Republice Weimarskiej.
W drugim rozdziale opisano zmianę w sytuacji kobiet w Niemczech w latach 1933-1945. Rozdział składa się z dwóch części. W pierwszym podrozdziale skupiono się na przemianach zachodzących w państwie i ukazano, jak wpływały one na sytuację kobiet. Uwzględniono w nim wpływ polityki nazistów na możliwości i warunki pracy, życie rodzinne i dostęp do edukacji. Drugi podrozdział opisuje życie codzienne kobiet w czasie II wojny światowej, z uwzględnieniem takich aspektów jak: praca zawodowa, trudny samotnego macierzyństwa czy zaangażowanie w działania wojenne.
Rozdziały od trzeciego do ósmego mają podobną konstrukcję. W pierwszych podrozdziałach skupiono się na przedstawieniu losów poszczególnych grup kobiet do roku 1939, w drugim w latach 1939-1945. Trzeci rozdział poświęcony został żonom prominentnych nazistów. W czwartym skupiono się na życiu i karierach aktorek i piosenkarek. W piątym rozdziale zaprezentowano sylwetki kobiet związanych z kręgiem władzy na płaszczyźnie zawodowej. W siódmym omówiono losy Żydówek. W rozdziale ósmym przedstawiono sylwetki kobiet, które nie wykazywały skrajnych postaw względem narodowego socjalizmu, lecz starały się funkcjonować w zastanym porządku.