Rola stanu zapalnego w patogenezie zaburzeń depresyjnych.
Abstract
Depresja jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych, dotykającą ponad 260 mln ludzi na całym świecie.
Coraz częściej, wśród wielu procesów przyczyniających się do rozwoju choroby upatruje się roli stanu zapalnego jako czynnika odgrywającego ważną rolę w jej etiologii. Według licznych doniesień u pacjentów z depresją obserwuje się wyższy poziom cytokin prozapalnych jak również innych markerów stanu zapalnego, w tym białek fazy ostrej, prostaglandyn, cząsteczek adhezyjnych i chemokin. Ponadto czynniki uwalniane podczas aktywacji układu immunologicznego działają jako neuromodulatory i mogą wyzwalać kaskadę zmian neurochemicznych, neuroendokrynnych i behawioralnych modulując wiele funkcji biologicznych. Ponadto przewlekły stan zapalny, znajduje odzwierciedlenie w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), przyczyniając się zaburzeń jego prawidłowego funkcjonowania.
Celem niniejszej dysertacji było określenie roli stanu zapalnego w molekularnym podłożu depresji. Materiał do analizy stanowił genomowy DNA wyizolowany z krwi obwodowej pozyskanej od pacjentów ze zdiagnozowaną depresją oraz od osób zdrowych, stanowiących kontrolę. Ludzki DNA został wykorzystany do analizy rozkładu genotypów wariantów polimorficznych badanych genów, za pomocą łańcuchowej reakcji polimerazy z detekcją w czasie rzeczywistym (real-time PCR). W badaniu wykorzystano także zwierzęcy model depresji. RNA oraz DNA wyizolowane z krwi i struktur mózgowych szczurów poddanych procedurze chronicznego łagodnego stresu i terapii wenlafaksyną posłużyły odpowiednio do analizy ekspresji badanych genów za pomocą techniki real-time PCR oraz analiza stopnia metylacji ich sekwencji promotorowych za pomocą metody denaturacji DNA z wysoką rozdzielczością wrażliwej na metylację (MS-HRM, ang. methylation sensitive – high resolution melting).
Podsumowując wyniki uzyskane w toku realizacji niniejszej pracy doktorskiej wskazują na udział stanu zapalnego w molekularnym mechanizmie rozwoju depresji.