Federalny Sąd Pracy Republiki Federalnej Niemiec – zagadnienia ustrojowe i proceduralne
Abstract
Przedmiotem rozprawy jest analiza regulacji prawnych dotyczących ustroju i postępowania przed Federalnym Sądem Pracy Republiki Federalnej Niemiec (Bundesarbeitsgericht).
Rozważania odnoszące się do instytucji Federalnego Sądu Pracy w systemie konstytucyjnym RFN oraz do unormowań ustrojowych i proceduralnych, regulujących funkcjonowanie tego sądu, koncentrują się na problemach badawczych dotyczących sprawności postępowania w świetle standardów wypracowanych przez ETPCz na gruncie art. 6 ust. 1 zd. 1 EKPCz, instrumentów służących realizacji postulatu jednolitości orzecznictwa, udziału w rozpoznawaniu spraw przedstawicieli partnerów społecznych (pracowników i pracodawców) oraz dialogu Federalnego Sądu Pracy z Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym i TSUE.
Rozdział pierwszy dotyczy usytuowania Federalnego Sądu Pracy w systemie sądownictwa RFN. Unormowania tworzące ustrój Federalnego Sądu Pracy i zagadnienia związane z organizacją wewnętrzną tego sądu, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów służących realizacji postulatu jednolitości orzecznictwa i rozwoju prawa poddano analizie w rozdziale drugim rozprawy. Rozdział trzeci poświęcony został statusowi sędziów Federalnego Sądu Pracy. Przebieg postępowania przed Federalnym Sądem Pracy wraz z rozpoznawanymi przez ten sąd środkami zaskarżenia jest przedmiotem rozważań w rozdziale czwartym, w którym szeroko przeanalizowano dwa najważniejsze rodzaje środków zaskarżenia, czyli rewizję i zażalenie na naruszenie prawa. Rozdział piąty koncentruje się na rozważaniach dotyczących aktywności Federalnego Sądu Pracy jako uczestnika dialogu sądowego z FTK i TSUE oraz na znaczeniu efektów tego dialogu dla wykładni unijnych regulacji z zakresu prawa pracy. Zagadnienia sprawności postępowania przed Federalny Sądem Pracy, ze szczególnym uwzględnieniem jego szybkości, stanowią przedmiot rozdziału szóstego rozprawy. Wnioski płynące z przeprowadzonych badań zawarte zostały w konkluzjach kończących poszczególne rozdziały pracy, a ponadto w rozdziale siódmym.