Deprecjacja francuskich asygnat w latach 1789-1796: uwarunkowania ekonomiczno-społeczne.
Streszczenie
Przedmiotem dysertacji jest zjawisko deprecjacji francuskich asygnat w latach 1789-1796. W badanym okresie wartość asygnat zmieniała się, ich kurs podlegał zarówno deprecjacji jak i aprecjacji. Do 19 lutego 1796 roku, kiedy prasy do druku asygnat, stemple i matryce, zostały uroczyście zniszczone na placu Vendôme, rewolucyjne banknoty straciły ok. 99,7% swojej wartości. Historia asygnat jest przykładem emisji pieniądza papierowego, w celu pokrycia wydatków państwa, która prowadziła do całkowitej deprecjacji emitowanych banknotów.
Głównym celem pracy jest przedstawienie deprecjacji francuskich asygnat w latach 1789-1796 oraz wskazanie i omówienie czynników, które ją determinowały, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań ekonomiczno-społecznych. Głównemu celowi pracy zostały przyporządkowane następujące cele szczegółowe:
1. identyfikacja czynników oddziałujących na kurs asygnat;
2. stworzenie zmiennej objaśnianej „deprecjacja” oraz potencjalnych zmiennych objaśniających;
3. skonstruowanie przyczynowo-skutkowych ekonometrycznych modeli deprecjacji asygnat we Francji oraz w departamencie Bouches-du-Rhône;
4. dokonanie weryfikacji merytorycznej i statystycznej skonstruowanych modeli.
Na podstawie krytycznej analizy materiału źródłowego i przeglądu literatury przedmiotu, celu głównego i celów szczegółowych przyjętych w pracy sformułowano hipotezę główną i pytania badawcze. Główna hipoteza badawcza pracy brzmi: deprecjacja francuskich asygnat determinowana była przez ich emisję, sprzedaż dóbr narodowych, wprowadzenie powszechnego maksimum oraz działania wojenne prowadzone przez francuskie wojska rewolucyjne.
Metody ilościowe użyte w pracy opierają się na metodach statystycznych oraz ekonometrycznych. W celu wykazania związku między deprecjacją asygnat a ich emisją, sprzedażą dóbr narodowych, obowiązywaniem powszechnego maksimum oraz zwycięstwami francuskich wojsk rewolucyjnych, skonstruowano przyczynowo-skutkowe ekonometryczne modele wykorzystując koncepcję modelowania zgodnego. Wykorzystane metody umożliwiły ocenę kierunku i wpływu zidentyfikowanych zmiennych na deprecjację asygnat.
Collections