Zarządzanie ochroną zdrowia poprzez programy zdrowotne
Abstract
We współczesnym świecie sektor opieki zdrowotnej jest zagadnieniem bardzo istotnym np. w strategii działalności władz województwa czy polityki rządu kraju. Wiele czasu w różnych sferach życia codziennego, poświęca się wypowiedziom dotyczącym sposobu zarządzania w ochronie zdrowia, mający wpływ na funkcjonowanie całego sektora opieki zdrowotnej.
W Polsce ważnym i szeroko dyskutowanym problemem zarówno z zakresu zarządzania, jak i ekonomiczno-społecznego jest transformacja i reforma systemu ochrony zdrowia.
Rozwój nowych niezwykle kosztownych technologii medycznych, jak również ich wprowadzanie do pracy, nowe możliwości leczenia, pojawianie się innowacyjnych leków podnosi koszty ochrony zdrowia. Poszukiwanie sposobów lepszego zarządzania zasobami ochrony zdrowia, a tym samym poprawy efektywności wykorzystania ich środków jest sprawą najwyższej wagi, gdyż nie tylko państwo jest zmuszane do ograniczenia wydatków na ochronę zdrowia, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe.
Jednym z instrumentów, jakimi posługują się decydenci są programy zdrowotne lub programy profilaktyki zdrowotnej. Ich wdrożenie i odpowiednia realizacja leżą w gestii jednostek samorządu terytorialnego, Ministerstwa Zdrowia lub Narodowego Funduszu Zdrowia. Z punktu widzenia obywatela, nie jest istotne kto jest odpowiedzialny za adaptację i finansowanie danego programu zdrowotnego, niemniej dla sprawnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, podział i zakres obowiązków staje się kluczową kwestią. Problemem badawczym, jaki został przedstawiony w rozprawie doktorskiej jest rozpoznanie relacji zachodzących pomiędzy poszczególnymi podmiotami w systemie ochrony zdrowia na podstawie krajowych, regionalnych i lokalnych dokumentów, w kontekście skuteczności zarządzania ochroną zdrowia w Polsce.